خانه / اجرا / همه چیز درباره ترک دیوار آجری و نکات شناسایی آن
ترک دیوار آجری

همه چیز درباره ترک دیوار آجری و نکات شناسایی آن

ترک دیوار آجری و تعمیر آن

ترک دیوار آجری می تواند به خاطر مصالح نامرغوب و یا صدمه های وارد شده به ساختمان ایجاد شده باشد و در مواردی حتی می تواند خطرناک باشد .

ترک دیوارهای سیمانی معمولا به شکل یک خط کشیده است که در طول دیوار پخش می شود، اما ترک دیوار های آجری و آجر نسوز به شکل زیگزاگ ، از بین ملات ها می باشد .

شما باید ببینید که آیا ترک به حدی است که نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای دارد یا خودتان میتوانید آن را تعمیر کنید .

هدف اصلی از تعمیر ترک دیوار آجری ، بازگرداندن به ظاهر اصلی و مقاومت دیوار آجری می باشد . در حقیقت تعمیر دیوار ترک خورده احتمال آسیب رساندن بیشتر به ساختمان را به حداقل می رساند.

بررسی ترک ها

  • مجموعه داده ها و پیشینه

مالک یک ملک باید داده هایی را از جمله سال ساخت ، کیفیت و مشخصات مصالح مورد استفاده ، روش آجر چینی و جزئیات اصلاحات و تغییرات اعمال شده را گردآوری کند و همینطور لازم است که مدارک و اسناد مربوط به خانه خود را حفظ کنید زیرا این اسناد در رفع مشکلاتی که در آینده به وجود می آیند می توانند کمک کنند .

  • بررسی رفتار ترک ها

باید با نظارت بر پیشرفت ترک و تعیین اینکه آیا ترک ها فعال هستند یا غیر فعال بررسی کنید عرض یا طول ترک را با دستگاه اندازه گیری کنید .

دستگاه مورد نظر برای ترک های داخلی و خارجی استفاده می شود و ترک های باز و بسته را با دقت ۱ میلیمتر بررسی می کنند . این دستگاه به شکل یک نوار شیشه ای با عرض ۲ تا ۳ سانتی متر و طول ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر می باشد که برای اندازه گیری عرض ترک ها طراحی شده است .

روش دیگر برای شناسایی استفاده از کاغذ روغنی می باشد هرجا که ترک به آسانی قابل دیدن است می توانید کاغذ روغنی را با یک چسب معمولی در طول ترک بچسبانید و منتظر بمانید تا ترک گسترش یابد . در صورت مشاهده شدن پارگی در کاغذ روغنی ، می توان گفت که ترک فعال و در حال گسترش است و نمی توان آن را نادیده گرفت

ترمیم ترک دیوار آجری

آماده کردن ترک

پی های ساختمان معمولا در معرض خیس شدن قرار دارند از خشک بودن آجر ، بلوک و سیمان ، قبل از تعمیرآن باید اطمینان حاصل کنید .

اگر تعمیر را شروع کنید و ملات برگشت کند یعنی آب آن ملات زیاد است و باید بگذارید تا بیشتر خشک شود .

در دیوارهای سیمانی ، زمانی که ملات خشک شد ، گرد و خاک را با فرچه و یا سیم مخصوص پاک کنید . در دیوارای آجری و یا بلوک ، ملات قدیمی بین آجرها را درآورده و تمام گرد و خاک را از آن ناحیه پاک کنید .

تعمیر ملات آجر و بلوک

پی آجر و بلوک سیمانی با ملاتی که بین آنها ریخته می شود ، مستحکم می گردد .

زمانی که می خواهید ملات قدیمی را با قلم و چکش ، از بین آنها بیرون بریزید احتیاط لازم را داشته باشید . دقت کنید که ضربه هایی که می زنید آرام باشد تا از ترک خوردن آن ناحیه جلوگیری گردد .

محل های درز آجرها را با آب کمی مرطوب کرده تا ملات جدید سریع تر بچسبد و خیلی سریع خشک نشود و از ترک جدید جلوگیری شود .

با ماله تخت کوچک ، درزها را پر کرده  و روی ملات بکشید تا صاف شود و هیچ حباب هوایی در آن وجود نداشته باشد

تعمیر ترک های گسترده در قسمت آجری

ترک های گسترده در آجرکاری به علت نشست فونداسیون رخ می دهد و ظاهر می شود . در چنین مواردی قسمت آجری به اقداماتی فراتر از تعمیر یعنی جایگزینی نیاز دارد .

شما همچنین می توانید از ترکیب ماستیکی برای پر کردن ترک ها در قسمت آجری استفاده کنید . از ترکیب قیری برای پر کردن ترک های نازک در قسمت آجری و هنگامی که بتن یا ملات مشکل نفوذ در عمق دارند استفاده کنید .

به طور کلی سعی کنید ترک های قسمت آجری را با ملات غنی از ماسه و سیمان پر نکنید .

تعمیر ترک های جداساز در آجر چینی

ترک هایی که باعث جداسازی می شوند بین ستون و قسمت آجر چینی یا تیر و دیوار آجری مشکلی بزرگ است . ترک های جداساز در اتصالات اعضایی با دو جنس متفاوت ، باید با پر کردن توسط ماده ای انعطاف پذیر مانند ترکیبات ماستیکی تعمیر شوند . شبکه توری و سیمی بر روی ترک جداساز نصب کنید و دوباره آن را گچ کاری کنید تا از ترک خوردگی بیشتر بین قسمت آجری و قاب چوبی جلوگیری شود .

روش بخیه زدن جهت تعمیر ترک دیوار آجری

از روش بخیه زدن در مورد ترک های مورب پهن که به علت نشست فونداسیون رخ می دهند ، استفاده می گردد . اگر احتمال ترک خوردگی بیشتری وجود داشته باشد تعمیر ترک را با خارج کردن و تعویض تمام آجرهای ترک خورده انجام دهید . آجرهای ترک خورده را خارج کنید و با بلوک های بخیه زنی   RCCتعویض کنید . لایه هایی که باقیمانده را با آجرهای معمولی با کیفیت تعویض کنید.

ترک گیر برای ترک های فعال

در امتداد خط ترک فعال از نوار RCC  یا ترک گیر استفاده کنید تا گسترش ترک متوقف گردد و از تشکیل ترک های بعدی جلوگیری شود .

ترک گیر روی هر دو سطح در معرض دیوار باید قرار گیرد . از طرفی نیز ضخامت ترک گیر ها باید برابر با یک سوم ضخامت دیوار باشد .

نکات شناسایی ترک های آجری

  • نقص ها و عیب های موجود در رنگ ، گچ و …. را مشاهده کنید ترک های قسمت های آجری را بررسی کنید ممکن است این ترک ها عمقی یا سطحی باشند بعضی ترک ها ممکن است در لایه رنگ و بعضی دیگر در لایه گچی و یا فقط در یک اتفاق افتاده باشد ولی ترکی که در هر دو طرف مشاهده می شود نیاز به اقدام فوری دارد . ابتدا نقطه شروع و پایان را یادداشت کنید سپس ترک ها را بررسی که آیا آنها با باز کردن در و پنجره ارتباطی دارند یا خیر .
  • ترک های دیوار آجری را مشاهده کنید که از روی پایه شروع می شود یا از روی عایق مقاوم در برابر رطوبت عبور می کنند یا ترک ها به طور مستقیم به سمت فونداسیون گسترش می یابند . ترک های فونداسیون به سختی قابل تعمیر هستند زیرا در زیر سطح زمین می باشند و برای تعمیر آنها نیاز به کندن فونداسیون است که همین اقدام نیز به خودی خود خطرناک می باشد.
  • علاوه بر موارد ذکر شده ، نوع ، عرض و شکل ترک ها را باید مد نظر قرار دهید
  • اثرات محیطی مانند رطوبت در ساختمان و در معرض آفتاب قرار گرفتن آن نیز از عوامل مهمی می باشد .

 

 

 

 

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

آنچه در مورد شوفاژ و انواع آن باید بدانیم

شوفاژ چیست؟ شوفاژ معمولا به سه وسیله ی رادیاتور , پکیج و موتورخانه اطلاق میشود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.