فوم بتن

فوم بتن

 فوم بتن

فوم بتن سبك یاخته ای Cellular Lightweight Concrete یا به اختصار CLC از سال ۱۹۲۳ ميلادی در كشور آمريكا، هلند و بعدها در كشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. کاربرد فوم بتن سبك پس از رشد چشمگیر تقاضا برای استفاده از آن در پروژه های بزرگ ساختمانی از سال ۱۹۸۰ آغاز گرديد و در اين سال شركت Voton با همكاري دانشگاههاي آلمان و اروپا و شركت Aning-Jonson آمريكا استفاده از اين محصول را به صورت گسترده در جهان معرفي كرد. امروزه استفاده و کاربرد فوم بتن سبك يا فوم بتن به عنوان يك مصالح سبک و مقرون بصرفه در كشور هاي مختلف رايج شده است. روسيه، آمريكا، آلمان، چين، روماني و ايتاليا از پيشگامان و از بزرگترين توليد و مصرف كنندگان فوم بتن مي باشند. فوم بتن در سال ۱۳۸۰ با ساخت كارخانه بلوك CLC وارد بازار ايران شد و از چند سال بعد در كف سازی و شيب بندی بام پروژه ها به كار گرفته شد. ولی اسقبال گسترده آن از سال ۱۳۸۷ با آشنايي بيشتر مسكن سازان با فوم بتن و بوجود آمدن شركتهاي متعدد فوم بتن رونق گرفت و در پروژه عظیم مسكن مهر به طور گسترده تر مورد استفاده قرار گرفت

فوم بتن چیست؟

فوم بتن پوششي است جديد جهت مصارف مختلف در ساختمان که دارای خواص فيزيكي منحصر به فرد از قبیل سبكی است که عايق حرارتی خوبی بوده و مقاومت لازم و كيفيت بهتری نسبت به انواع بتن معمولی ارایه می دهد. اين پوشش از تركيب سيمان, ماسه بادی (ماسه نرم)، آب و فوم (ماده شيميای توليد كننده كف) تشكيل می شود. ماده كف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص با سرعت زياد حباب های هوا توليد نموده که كف حاصل كاملا پايدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سيمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط كن ويژه خميری روان تشکيل مي شود كه به صورت درجا در قالب های فلزی يا پلاستيكی قابل استفاده می باشد. اين خمير پس از خشك شدن با توجه به درصد سيمان و ماسه بادي داراي وزن مخصوص کمتر از ۱۵۰ كيلو گرم در متر مکعب و هدایت حرارتی کمتر از ۰٫۰۴۵W/m.K (وات بر متر بر کلوین) خواهد بود. فوم بتن دست کم ۲۰ درصد هوای به دام افتاده در خود دارد.  فوم بتن با نام های مختلف که هر کدام یک علامت اختصاری دارند شناخته می شود که شامل موارد زیر هستند:

 1. بتن یاخته ایسبک (LCC): یا Lightweight Cellular Concrete که به بتن سبک یاخته ای یا Cellular Lightwight Concrete نیز نامیده می شود.
 2. بتن یاخته ای کم چگال (LDCC): یا Low Density Cellular Concrete.
 3. بتن هوادار یا Aircrete
 4. فوم بتن یا Foamcrete
 5. بتن با چگالی کاهش یافته یا Reduced Density Concrete

کاربرد فوم بتن در ساختمان

کاهش مصرف انرژی همراه با سبک سازی ساختمان از جمله موضوعات داغ امروزه در صنعت ساختمان به شمار می روند که در نتیجه آن تلاشهای بسیاری در جهت ساخت مصالح ساختمانی جدید توسط شرکت های تولیدی انجام شده است. افزون بر این، بهبود ویژگیهای فیزیکی فوم بتن به عنوان یکی از پر مصرف ترین و در عین حال مهمترین مصالح ساختمانی در ساخت اسکلت ساختمان ها در جهان و ایران نیز در سال های اخیر موضوع پژوهش های بسیاری بوده است.از جمله این ویژگیهای فیزیکی می توان افزایش سرعت خشک شدن، بهبود استحکام و مقاومت بتن، کاهش وزن سازه و  بهبود ویژگی های عایق حرارتی آن را نام برد. فوم بتن یکی از انواع اصلاح شده بتن است که دارای وزن سبک تر نسبت به بتن معمولی می باشد.

روش (مراحل)توليد فوم بتن

براي توليد فوم بتن ابتدا سيمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالي مورد نظر با هم در ميكسر دستگاه مخلوط مي شود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص كه داراي ساچمه هاي ريز مي باشد با فشار عبور داده مي شود اين عمل باعث بدست آمدن كف مي شود و كف حاصل در ميكسر با ملات سيمان و آب مخلوط مي شود که در حين اختلاط حباب هاي بسيار ريز در سر تا سر ملات بوجود مي آيد و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روي سطح ريخته مي شود. خاصيت فوم اين است كه حباب هاي هوا را تا گيرايش بتن در ملات پايدار نگهدارد وزن بتن حاصله به پايداري اين حباب ها بستگي دارد.

 1. در ابتدا مواد اولیه‌ای چون: سیمان، ماسه، مواد شیمیایی، آب و را با یکدیگر بطور کامل مخلوط می‌کنند.
 2. هنگامی که مواد با یکدیگر مخلوط شدند آنها را در قالب‌های مخصوص ریخته و به درون کوره می‌افکنند.
 3. در داخل کوره قالب‌ها تحت دمای بسیار بالایی قرار می‌گیرند تا فوم بتن پخته شود.
 4. زمانی که فوم بتن بطور کامل پخته شد آنرا از دورن کوره خارج و به یک محیط باز دور از حرارت و رطوبت منتقل می‌کنند.
 5. پس انتقال به محیط باز فوم بتن را برش می‌زنند و به اندازه‌های مختلفی تبدیل می‌کنند.
 6. بعد از اتمام برش فوم‌های آماده شده بسته بندی شده و به دست مشتریان می‌رسد.

     ویژگی‌های فوم بتن عبارت است از:

 1. محصولی مناسب برای عایق بودن (آب، صدا، گرما و سرما)
 2. سبک بودن از ویژگی‌های بارز این محصول می‌باشد.
 3. استحکام داشتن در برابر فشار
 4. هزینه‌ای نسبتا مناسب
 5. سرعت در انجام پروژه‌های ساختمان در جهت استفاده در کف سازی

چه نوع ماده ای برای هوادار کردن فوم بتن استفاده می شود؟

پودر Techcell شکل پودری از ماده ای است که در فوم بتن ایجاد کف یا هوا می کند و نسبت به نوع مایع آن کم حجم تر بوده و در نتیجه هزینه های حمل و نقل را کاهش می دهد. با یک کیلوگرم پودر Techcell و ۱۰ لیتر آب می توان ۱۰ لیتر مایع کف ساز Techcell ساخت که در تولید CLC به کار می رود.

نقش فوم بتن در عايق بندی حرارتی ساختمان

نظر به تحقيقات بسياري كه در سطح دنيا در جهت عايق بندي جدارهاي ساختمان صورت گرفته ﺑﻬترين گزينه انتخاب مصالح مرغوب ساختماني در جدارهاي خارجی بوده است و با توجه به استانداردهاي مختلف ساختماني بلوك هاي بتن سبك هوادار بلوك هاي فوم بتن و سيستم هاي ساندويچي فوم بتن، اغلب استانداردها را در خود جمع و در عين حال عايق بندي حرارتي ساختمان را عملي مي سازد. لازم به ذكر است كه فوم بتن به صورت قطعات پيش ساخته و يا بتنتر در كليه جدارهاي خارجي ساختمان (ديوار, سقف, كف) قابل اجرا بوده و با رعايت دانسيته و ضريب انتقال حرارتي مورد نظر ضخامت لازم پيش بيني و در هر شكل به اجرا مي رسد. در مقايسه مصالح ساخته شده با فوم بتن، و ديگر مصالح موجود در بازار ايران (بلوك سفالي, آجرفشاري, بلوك هاي سيپوركس و هپلكس) به اين نتيجه مي رسيم كه مرغوب ترين مصالح ساختماني با بتن سبك هوادار بخاطر دسترسي به دانسيته و مقاومت های مختلف ساخته مي شود و در حال حاضر در سطح دنيا فوم بتن به عنوان بتن آينده جهان مطرح می باشد.

مشخصات مقاومتی فوم بتن

مقاومت فشاری: مقاومت فشاري بتن كفي تحت تاثير عوامل متعددي نظير چگالي بتن، سن بتن، رطوبت بتن، مشخصات شيميايي و مكانيكي اجزاي تشكيل دهنده بتن و نسبت هاي اختلاط آنها دارد. در صورتيكه بتوان نسبتهاي اختلاط، سيمان آب و ماده كف را ثابت كرد در اين صورت مي توان به رابطه اي بين مقاومت فشاري و چگالي وزن بتن دست يافت. البته شايان ذكر است كه تغيير در فاكتورهاي فوق روابط را دچار تغيير مي كند. مقاومت فشاري را به طور قابل ملاحظه اي مي توان به كمك روشهاي عمل آوري بالا برد. عمل آوري با رطوبت تاثير عميقي در افزايش مقاومت فشاري دارد.

مقاومت كششی: مقاومت كششي بتن كفي بسته به روش عمل آوري معمولا بالاي ۲۵/۰ مقاومت فشاري بتن بوده و در لحظه گسيختگي داراي كرنش در ۱/۰ درصد مي باشد.

فوم بتن

اجزاي بتن كف دار (فوم بتن)

مواد پايه در ساخت بتن كفی عبارتند از سيمان، آب و كف حاصل از يك ماده كف زا. براي توليد كف معمولا از ماده اي به نام فوم استفاده مي شود. اين ماده ابتدا با آب رقيق شده و سپس در محفظه اي به كمك فشار ناشي از كمپرس هوا يا در اثر هم زدن سريع، تبديل به كفي مي شود كه در آن حبابهايي با قطر در حد ميليمتر و كمتر توليد شده اند. براي توليد كفي پايدار در ساختار داخلي ماده كف زا و يا بطور مستقل يك ماده پايدار كننده كف استفاده مي شود تا حبابهاي توليد شده پايدار شوند. منظور از پايدار شدن حبابها اين است كه حبابها در اثر جابجايي و اختلاط، شكل خود را حفظ نمايند و اصطلاحا كف نخوابد. معمولا كف پايدار حاصل، خامه اي شكل مي باشد. مواد كف زا (فوم) را مي توان به لحاظ ساختاري در دو كلاس طبقه بندي كرد كه شامل مواد بر پايه پروتئين حيواني (فوم پروتيئنه) و مواد كف زاي شيميايي (فوم شيميايي) مي باشند معمولا كف حاصل از مواد بر پايه پروتئين به لحاظ حجمي، كمتر و پايدار تر از كف حاصل از مواد شيميايي مي باشد (مواد شيميايي داراي وزن مخصوص كف حدود ۴۰ گرم در ليتر با پايداري كف در حد كمتر از ۲ ساعت و افزايش حجم حاصل از كف كردن حدود ۲۵ برابر حجم اوليه مي باشند اين در حاليست كه در مواد فوم پروتئينه با چگالي و پايداري كف ۲ برابر بيشتر و حجم كف توليد شده حدود نصف مواد شيميايي مي باشند) تجربه نشان مي دهد كه مواد شيميايي براي ساخت بتن هاي با چگالي بالاي ۱۰۰۰ مناسبند اين در حاليست كه از مواد پروتئيني در ساخت انواع بتن از چگالي ۵۰۰ الي ۱۶۰۰ كيلو بر متر مکعب مي توان استفاده كرد. در اينجا بايد اين نكته را خاطر نشان كرد كه پايداري كف بايد تا حدي باشد كه بعد از فرايند اختلاط كف با ملات سيماني و تا گيرايش اوليه مخلوط، كف پايداري خود را حفظ نمايد در غير اين صورت، ساختاري كه با قرار گيري و توزيع حبابها در داخل مخلوط ايجاد شده، در اثر از بين رفتن قسمتي از حبابها قبل از گيرش اوليه سيمان، از هم پاشيده و در نتيجه وزن افزايش مي يابد

کاربرد های متفاوت فوم بتن

از کاربرد فوم بتن می توان موارد زیر را نام برد:

۱-کف سازی

۲-شیب بندی بام

۳-بلوک های سبک غیر باربر

۴-پر کردن حفره های فاضلاب و تونل ها

۵-زیر سازی راه ها

 • کفسازی طبقات

کفسازی طبقات از مهم‌ترین و وسیع‌ترین کاربردهای فوم بتن است. با جایگزین‌ کردن فوم بتن به جای پوکه ریزی، حدود ۳۰۰ کیلوگرم در هر متر‌مکعب سبک‌سازی می‌شود و سه‌برابر عایق بندی حرارتی و صوتی در کف طبقات صورت می‌پذیرد. چون فوم بتن وزن سبک و سرعت بالای اجرا دارد، می‌توان کف همۀ طبقات ساختمان را بعد از اتمام کار‌های تأسیساتی با آن پوشاند.

 • شیب بندی بام

‌به دلیل مقاومت زیاد، ‌نفوذناپذیری حرارتی و رطوبتی و نیز سبک بودن فوم بتن ، بهترین روش برای شیب بندی پشت باماستفاده از این محصول است. می‌توان بعد از اجرای فوم بتن در پشت‌بام، مستقیم و بی هیچ‌گونه عملیات اضافی روی آن را عایق‌بندی یا ایزوگام کرد. ‌درضمن، اجرای فوم بتن روی سقف‌های شیروانی علاوه بر اینکه می‌تواند کاهش ۵۰ درصدی انتقال حرارت و صوت از طریق سقف را سبب شود، موجب محکم شدن ورق‌های سقف می‌شود و از لرزش‌های اضافی آنها جلوگیری می‌کند. بتنی که علاوه بر کاهش بار مردۀ ساختمان، نیروی وارد به سازه بر اثر شتاب زلزله را کاهش می‌‌دهد و در صورت تخریب، وزن آوار آن نیز کم می‌شود.

 • بلوک های سبک غیرباربر

از دیگر کاربردفوم بتن تولید بلوک های سبک می باشد که باعث کاهش وزن سازه در ناحیه دیوارهای جداکننده می شود.

 • دیوار های یکپارچه

از فوم بتن می‌توان با سیستم قالب‌بندی مدولار، خانه‌ها و دیوارهای یکپارچه با سرعت فراوان و ارزان تولید کرد. برای ساخت دیوارهای سردخانه‌ها، گرم‌خانه‌ها و سالن‌های ضد صدا، می‌شود در محل پروژه، با قالب‌بندی، فوم بتن را به‌طور یکپارچه عمودی ریخت، و یا به‌وسیلۀ قالب‌های مخصوص، دیوارهای پیش‌ساختۀ پنلی تولید کرد. به‌دلیل عایق بودن این نوع بتن، برای عایق‌بندی سردخانه‌ها، گرم‌خانه‌ها، پوشش لوله‌های حرارتی و برودتی و… کاربرد ویژه‌ای دارد. درضمن به دلیل عایق صدا بودن بتن سبک، از آن برای ساخت موتورخانه‌ها و اتاق‌های آکوستیک استفادۀ گسترده‌ای می‌شود.

 • پر کردن حفره های تونل ها و فاضلاب ها

فوم بتن چون روانی بالایی دارد، از آن برای پر کردن حفرات و پایدارسازی آن‌ها بر روی انواع لوله‌ها، تونل‌ها، مخازن و نقاطی کاربرد دارد که به پرکنندۀ سبک به عنوان جایگزین خاک نیاز باشد.

 • زیرسازی راه ها

از فوم بتن به‌عنوان مصالح بدون نشست برای پر كردن حفاري‌های انجام‌شده در خيابان‌ها و به جای مصالح دانه‌ای استفاده می‌شود. همين مزیت، عملكرد فوم بتن را در صورت استفاده در لايه‌هاي زيرین راه، به‌خصوص در مناطق غیر قابل دسترس به منابع مصالح دانه‌اي مناسب، تضمين می‌كند.

مزایای استفاده از فوم بتن

مقاومت فوق العاده در مقابل آتشمقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده مي باشد. به طور مثال قطعه اي از نوع فوم بتن با وزن فضايي ۷۰۰ الي ۸۰۰ كيلوگرم در متر مكعب كه حداقل ۸ سانتي متر ضخامت داشته باشد به راحتي تا ۱۲۷۰ درجه سانتيگراد دما را تحمل مي كند و اصولا در وزن هاي پايين غير قابل احتراق است.

((مقاومت فوم بتن ها در برابر آتش فوق العاده زیاد می باشد بطوریکه یک قطعه فوم بتن با ضخامت متوسط ۸۸ سانتی متر قادر به تحمل گرمای تا درجه حرارت ۱۲۷۰ درجه است.))

ضد یخ زدگی و فرسایش: خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکاف های مویین و و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.

مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب: سبكي وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن با توجه به نوع كاربرد آن به طور كلي به لحاظ اقتصادي مخارج ساختمان را به ميزان قابل ملاحظه اي كاهش مي دهد. در نتيجه استفاده از آن وزن اسكلت و سقف كاهش يافته است و باعث كاهش مخارج فونداسيون و پي ساختمان مي گردد كه با توجه به خواص فوق، با سبك تر بودن ساختمان نيروي زلزله خسارات كمتری را در صورت وقوع متوجه آن مي سازد.

عایق بودن در مقابل گرما، سرما و صدا: فوم بتن به علت پایین بودن وزن مخصوص آن یک عایق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست. ضریب انتقال حرارتی فوم بتن بین ۶۵ ۰/۰ تا ۴۳۵/۰می باشد (ضریب هدایت حرارتی یتن معمولی بین ۳/۱ تا ۷/۱ می باشد) استفاده از فوم بتن بعنوان عایق باعث صرفه جویی در استفاده از وسایل گرمازا و سرمازا می گردد. فوم بتن عایق مناسبی جهت صدا با ضریب زیاد جذب آکوستیک به شمار می رود که در نتیجه بعنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای اضافی اخیرا مورد توجه طراحان قرا کرفته است.

سبکی و مزیت های آن: نظر به اينكه فوم در بتن در قشرهاي سطحي داراي تخلخل فراوان مي باشد در نتيجه شكاف هاي مويين و درزهاي كمتري در سطح ايجاد مي شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت كافي مورد استفاده قرار گيرد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبي خواهد داشت.

حذف ماهيچه كشی: ديگر نيازي به ماهيچه كشي و كروم بندی لوله ها نمی باشد.

بهترين عايق براي تاسيسات: به علت وجود حبابهاي ريز، اين محصول مي تواند عايق لوله هايي كه از كف رد شده اند باشد و نيازي به ماهيچه كشي و كروم بندي لوله ها ندارد و آنها را ايزوله مي نمايد.

جلوگيري از شكستن لوله ها: حمل پوكه و رفت و آمد كارگران در طبقات احتمال خسارت به لوله كشي هاي كف ساختمان را دارد. ولي در فوم بتن چون فوم با پمپ به طبقات ارسال مي شود نياز به هيچگونه رفت و آمد نمي باشد.

معایب فوم بتن :

۱-از تولیدات کوچک فوم بتن بهتر است برای محوطه های مسکونی استفاده نشود چرا که با افزایش حرارت ماده ی درون فوم بخار میشود و باعث آسیب به سلامت اشخاص میشود

۲-از معایب فوم بتن میتوانیم به نبود استانداردسازی و کیفیت مجهول بلوک از صنایع کوچک اشاره کرد

۳-هزینه پوکه معدنی قروه نسبت به فوم بتن بسیار مقرون به صرفه است

۴-پوکه معدنی قروه از فوم بتن سبک تر میباشد و این مورد از معایب فوم بتن محسوب میشود

۵-قطعات پیش ساخته این محصول بسیار گران قیمت میباشد

۶-نیاز به متخصص بهبرای نصب قطعات پیش ساخته دارد

۷-عدم هماهنگی اعضا سازه ای با یکدیگر

۸-مشکلات در نصب اجزا و نگهداری تخصصی

۹-مقاومت کم آن نسبت به پوکه معدنی قروه که باعث امتیاز نگرفتن این نوع بتن شده است که با استفاده از میکرو سیلیس ها میتوانیم این عیب را بپوشانیم

۱۰-کاهش ۲۰درصد ارتفاع بعد از خشک شدن فوم بتن

۱۱-متخلخل تر شدن در لایه سطحی به دلیل اینکه حجم ماده ی درونی ۴۰درصد بوده و نیروی گرانشی نیز بر آن تاثیر دارد با این حال لایه کفی متخلخل تر آن نسبت به لایه سطحی کمتر است

۱۲-یکی از معایب لایه سطحی اسفنجی و سست شدن آن است علت این پدیده بعااوه متخلخل لایه سطحی عدم یکنواختی استحکام فوم بتن میباشد

۱۳-عدم نارضایتی برق کشان از این محصول

۱۴-ماده ی درون فوم بتن در ححین آتش سوزی باعث شعله ور تر شدن آتش و نیز ایجاد گازهای سمی و خطرناک میشود

۱۵-اگر به ظاهر فوم بتن دقت کنید بر روی سطح فوم بتن ترک های بزرگ و کوچک بسیاری مشاهده خواهید کرد

۱۶-درون فوم حفره های بسیار کوچکی از هوا وجود دارد وجود این حفره ها موجب شده تا قدرت مقاومتی فوم بتن کاهش یابد و در صورت برخورد با کوچکترین ضربه بطور کامل شکسته شود

۱۷-در برابر تغییرات دما مقاوم نیست بطوری که ممکن است در فصل زمستان از بین برود و آسیب جدی به ساختمان وارد کند

۱۸-در ساختمان سازی موجب اافزایش هزینه های ناشی از ساخت و ساز می گردد

۱۹-از عمر بسیار کمی برخوردار است بطوری که بعد از گذشت چند سال فرسوده میشود

۲۰-کاربرد فوم بتن در دیوار چینی یک ساختمان موجب افزایش مصرف ملات می گردد زیرا این فوم از قدرت چسبندگی بسیار پایینی برخورد دار است به همین دلیل به ملات فراوانی جهت چسبندگی نیاز است

چرا باید معایب فوم بتن را در نظر بگیریم؟

 1. در هنگام ساخت و ساز یک ساختمان به وسیله فوم بتن هنگامی که فوم را روی یک دیوار قرار می‌دهند، این فوم بتن کم‌کم به پایین می‌ریزد.
 2. همچنین فوم بتن برای مکان‌هایی که از دستگاه‌های با قدرت بالا، دستگاه‌های تحت فشار، دستگاه‌های بدون اینورتر و غیره استفاده می‌کنند، مناسب نیست.
 3. از دیگر معایب فوم بتن می‌توان به مصرف سیمان اشاره کرد. مصرف سیمان در هنگام ساخت یک دیوار بتنی نسبت به سایر مصالح دو برابر است.
 4. بر روی سطح فوم بتن حباب‌های هوا موجود است. این حباب‌ها هنگام بالا رفتن یا وارد شدن ضربه بسیار کم می‌شکنند و حجم فوم بتن را کم خواهند کرد.
 5. ساختن یک ساختمان توسط فوم بتن مصرف مصالح را دو برابر می‌کند و این هزینه بسیار سنگینی برای کارفرما به دنبال دارد.
 6. در ساختمانی که از فوم بتن ساخته شده است به هیچ وجه از ماشین آلات استفاده نکنید. زیرا با یک لحظه غفلت ممکن است ساختمان از هم فرو بپاشد.
 7. فوم بتن به دلیل نبودن تخلخل در آن در مدت زمان کمی فرسوده می‌شود. امکان یخ زدگی، آتش سوزی در ساختمان‌هایی که با فوم بتن ساخته شده‌اند بسیار بالا است.
 8. فوم بتن زمانی که بصورت کامل خشک می‌شود حدوداً ۲۰ درصد کاهش سایز می‌دهد.
 9. ساختمانی که از فوم بتن تشکیل شده است کار برق کشی این ساختمان را بسیار مشکل می‌کند.
 10. در ساخت و ساز همراه با فوم بتن احتمال آتش سوزی و زدن صدمه جانی به افراد بسیار بالا است.
 11. سنگ پوکه معدنی نسبت به فوم بتن، ضد حشرات است و هیچ موجود موزی نزدیک به ساختمان نمی‌شود. در حالی که فوم بتن این ویژگی را ندارد.
 12. از معایب دیگر فوم بتن می‌توان به زحمت فراوان کارگران جهت کندن کف ساختمان برای لوله کشی اشاره کرد.
 13. وجود ترک بر روی سطح فوم بتن باعث شده است که استحکام سازه کاهش یابد.

نحوه اجرای فوم بتن :

 قبل از اجرای کف سازی ، ابتدا بایستی محدوده موردنظر پاکسازی شده و هیچگونه موادی همانند گچ که بعد از جذب رطوبت می تواند تغییر حجم داشته باشد وجود داشته باشد. سپس ترازبندی کف انجام می شود که این کار توسط شیلنگ تراز یا دوربین یا تراز لیزری و … صورت می گیرد تا سطح کاملا تراز شود و یا اگر شیب معینی مدنظر بود اجرا شود.  پس از استقرار دستگاه ساخت فوم بتن در محل و لوله‌كشي از دستگاه تا محل اجراي کف‌سازی، مصالح کف‌سازی بر اساس نسبت‌هاي مشخص با عيار سيمان حدود ۲۰۰ الي ۲۵۰ كيلوگرم و نسبت آب به سيمان ۰٫۵ الي ۰٫۶و مصرف فوم حدود ۰٫۸ الی ۱٫۲ در هر متر مكعب با هم تركيب مي‌شوند. به اين صورت كه معمولاً ابتدا آب و سيمان در داخل ميكسر دستگاه با هم تركيب شده و فوم نيز به قسمت فوم ساز دستگاه اضافه مي‌شود و مايع فوم در اين دستگاه طي فرآيندي تبديل به كف شده و سپس به ميكسر اضافه مي‌شود و سپس فوم بتن حاصل به محل مورد نظر پمپ مي‌گردد. براي پهن كردن فوم بتن از پاروي مخصوص استفاده مي‌گردد.

دستگاه های مورد نیاز برای اجرا فوم بتن :

معمولا اجرای فوم بتن به وسیله یکی از دو دستگاه زیر صورت می گیرد.

دستگاه پرتابل منوپمپ : که این دستگاه خود دارای ۳ قسمت است ؛

۱-فوم ساز : کار تبدیل مایع فوم به کف را انجام می دهد.

۲-میکسر : وظیفه یکنواخت کردن مخلوط فوم بتن را برعهده دارد.

۳-منو پمپ : انتقال فوم بتن ساخته شده در میکسر به طبقات مختلف توسط منوپمپ

دستگاه پرتابل تحت فشار : در اين دستگاه انتقال مواد به طبقات توسط باد صورت می‌گیرد و اتلاف انرژی در این روش کمتر است.

پيشنهادهایی برای استفاده از  فوم بتن كفی

در مناطق شمالي و جنوبي كشورمان كه دسترسي به منابع خاك رس جهت ساخت آجر و بلوك هاي سفالي وجود ندارد هزينه هاي حمل و نقل موجب افزايش قيمت تمام شده محصولات آجر و بلوك مي شود. اين در حاليست كه منابع ماسه بادي فراوان در اين مناطق وجود دارد. در اين مناطق مي توان با استفاده از بتن كفي اقدام به ساخت بلوكها و پانلهاي بتني كرد كه به لحاظ اقتصادي كاملا به صرفه مي باشد. بعنوان مصالح بدون نشست نيز مي توان در پر كردن حفاريهاي انجام شده در خيابان ها، بجاي مصالح دانه اي، از اين مصالح استفاده كرد. همين امتياز اخير عملكرد فوم بتن را در صورت استفاده در لايه هاي زير اساس راه، خصوصا در مناطقي كه دسترسي به منابع مصالح دانه اي مناسب وجود ندارد، تضمين مي كند. در كنار امتيازات فوق، با توجه به مقاومت بالاي اين نوع بتن در مقابل آتش سوزي ، مي توان از آن بعنوان مصالح نسوز نيز استفاده كرد.

ویژگی مواد مصرفی برای تولید فوم بتن :

 • آب : آب مصرفی باید فاقد هرگونه آلودگی به مواد آلی و روغنی و خاک باشد و در بهترین حالت می توان از آب شرب استفاده کرد. این آب را می توان با استفاده لوله کشی شهری و یا تانکر های آب تامین کرد فقط بایستی نهایت دقت را بکار برد که آب تا رسیدن به مرحله اختلاط دچار آلودگی نشود.
 • سیمان : برای تولید فوم بتن از انواع سیمان ها می توان استفاده کرد اما بهترین حالت برای ساخت فوم بتن، سیمان پرتلند نوع دوم می باشد. در نگهداری از سیمان نیز بایستی تمامی دقت های لازم را به کار برد تا در معرض رطوبت قرار نگیرد و حین حمل و نقل بسته های سیمان پاره نشوند به علاوه اگر از سیمان فله ای استفاده می شود بایستی در سیلو نگهداری شوند.
 • فوم: براي توليد كف معمولاً از ماده‌اي به نام فوم استفاده مي‌شود. اين مايع ابتدا با آب رقيق شده و سپس در محفظه‌اي به كمك فشار ناشي از كمپرس هوا يا در اثر به هم‌زدن سريع تبديل به كفي مي‌شود كه در آن حباب‌هايي با قطر در حد ميليمتر و كمتر توليد شده‌اند. براي توليد كف پايدار در ساختار داخلي ماده كف‌زا و يا به طور مستقل از يك ماده پايداركننده كف استفاده مي‌شود تا حباب‌هاي توليد شده پايداري خود را تا زمان گيرش اوليه بتن حفظ نموده و اصطلاحاً كف نخوابد. معمولاً كف پايدار حاصل خامه‌اي شكل مي‌باشد مواد كف‌زا (فوم) را مي‌توان به لحاظ ساختاري در دو رده طبقه‌بندي كرد كه شامل
 • مواد بر پايه پروتئين حيواني (فوم پروتئينه)
 • مواد كف‌زاي شيميايي مي‌باشند. معمولاً كف حاصل از مواد بر پايه پروتئين به لحاظ حجمي كمتر ولي پايدارتر از كف حاصل از مواد شيميايي مي‌باشد. مواد شيميايي داراي پايداري كف كمتر از دو ساعت و افزايش حجم حاصل از كف كردن حدود ۲۵ برابر حجم اوليه مي‌باشند در حالي كه در مواد فوم پروتئينه و پايداري دو برابر بيشتر و حجم كف توليد شده حدود نصف مواد شيميايي مي‌باشد. البته برخي شركت‌ها از تركيب مواد شيميايي و پروتئينه استفاده مي‌كنند. در هر حال پايداري كف بايد به حدي باشد كه بعد از فرآيند اختلاط كف با ملات سيماني و تا گيرش اوليه مخلوط كف پايداري خود را حفظ نمايد و در غير اين صورت قسمتي از حباب‌ها قبل از گيرش اوليه سيمان از هم پاشيده و در نتيجه وزن افزايش مي‌يابد.

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

سنگ تزئینی ساختمانی

سنگ تزئینی ساختمانی سنگ تزئینی را میتوان با مروری خلاصه به سوابق و تاریخچه ی …

4 نظر

 1. سلام . من نیاز به شیب بندی بام دارم . لطفا با من تماس بگیرید
  ۰۹۳۷۵۰۵۲۱۵۸

  • در آینده سایت به روز رسانی میگردد و تمامی متخصصین ساختمانی در تمام شهرها قادرخواهند بود در خواست های ساختمانی را وارد و دسترسی سریع و براورد قیمت مشاهده نمایید.

 2. با سلام، از کدام شهر هستید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.