خانه / ژئوفیزیک / جنبش زمین ثبت شده در یک ایستگاه تحت تاثیر چه عواملی قرار میگیرد

جنبش زمین ثبت شده در یک ایستگاه تحت تاثیر چه عواملی قرار میگیرد

  • جنبش زمین ثبت شده در یک ایستگاه تحت تاثیر چه عواملی زیر است.

  • PGA : ساده ترین و پرکابردترین پارامتر ، اوج شتاب جنبش زمین است . به سادگی بزرگترین مقدار مطلق شتاب در سری زمانی است . PGA افقی به طورکلی جدا بیشینه حرکت افقی بدست می اید . به همین ترتیب مقادیر اوج سرعت PGV و PGD مقدار جابجایی برای توصیف حرکت استفاده میشود . در زلزله شناسی مهندسی شتاب براساس g بیان میشود که عکس آن در ژئوفیزیک واحد ان گرانش ۹٫۸۱ متر برمجذور ثانیه است .
  • یکی دیگر از ویژه گی های مهم جنبش زمین مدت زمان لرزش است (مدت تداوم زلزله) به ویزه در بخشی که از شتاب نگار بیشترین حرکت و اوج را دارد . روش های مختلفی برای مدت زمان جنبش از طریقه شتاب سنجید . یکی از تعاریفی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد فاصله کلی بین اولین حرکت و اخرین در یک استانه مشخص است . مانند ۰۵g
  • شدت Arias پارامتری از محتوای انرژی لرزش زمین است که مقدار انتگرال گیری زمان از مربع شتاب است
  • طیف پاسخ مهمترین نمایش جنبش زمین است بر حسب یک درجه آزادی SDOF که میتواند برحسب میرایی های مختلف بیان شود . در مهندسی زلزله مقدار میرایی بیشتر ۵ درصد بیان شده است و بیشترین طیف مورد استفاده طیف شبه شتاب است . به دلیل اینکه شتاب میتواند بر حسب فرکانس طبیعی سازه در جرم ساختمان ضرب تا نیروی وارده به سازه بدست آید .
  • ماهیت زمین شناسی سطح تاثیر قابل توجهی بر جنبش زمین بگذارد . وجود رسوبات نرم ابرفتی با ضخامت بیش از چندمتر باعث تقویت جنبش زمین دارد به دلیل اینکه امواج از مواد سخت به سطح پخش میشود . برای محاسبه این اثر ، طبقه بندی خاک به عنوان یک متغیر در معادلات پیش بینی طیف پاسخ خاک تعریف شده است . و باعث میشود طیف برای خاکهای متنوع تعریف گردد . برای مدلسازی اثرات تقویت خاک در معادلات جنبش زمین با استفاده از طرح های طبقه بندی خاک براساس سرعت  موج برشی است .
  • یک دیگر از عوامل تحت تاثیر در جنبش زمین عامل گیسختگی گسل میباشد . و جهت  انتشار گسیختگی به سمت سایت باعث پالس های با دامنه بلند و انرژی زیاد میشود . در عکس جهت ان دامنه کوتاه و زمان جنبش افزایش دارد . نوع گسل نیز یکی از عوامل تاثیر گذار است  که این به عنوان یک متغییر برای معادلات میباشد
  • شبکه های شتابنگاری در بسیاری از کشورها جهان وجود دارد برای برای ده های متوالی محدود به کالیفرنیا و ژاپن و ایتالیا و یونان و یوگسلاوی بوده اند در مناطق دیگر ، با فرکانس نسبتا کم شتابنگارها کاهش داشته است . ارزیابی خطر لرزه ای در این مناطق به دلیل عدم ضبط محلی مختل شده است و ابزاری که بیشتر استفاده شده است حالت شبیه سازی تصادفی بوده است و برای تولید حرکات مبتنی بر نشان دادن جنبش زمین به عنوان حرکت تصادفی محتوای فرکانسی و مدت تداوم با توصیفات نظری و تجربی انتشار لرزه ای بیان شده است .

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

آزمايش پرسيومتري و مزایا و معایب آن

آزمايش پرسيومتري كه توسط برخي از پژوهشگران ايراني به فشار سنجي ترجمه شده است، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.