خانه / اجرا / هر آنچه که باید درباره شمشه گیری بدانیم
شمشه گیری
اکثر اوقات پستی و بلندی‌هایی روی سطح دیوار وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل از کروم بندی و شمشه گیری استفاده می‌کنند.

هر آنچه که باید درباره شمشه گیری بدانیم

شمشه گیری چیست ؟

شمشه گیری بعد از کروم بندی انجام می‌شود. به این ترتیب که وقتی کروم‌ها بر اساس اصول مشخص روی سطح مورد نظر اجرا شدند، باید فاصله میان دو کروم را با ملات سیمان پر کرد و سپس با استفاده از شمشه آن را صاف نمود. در این حالت تمامی کروم‌های اجرا شده به هم متصل می‌شوند و دیوار به شبکه‌هایی تقسیم می‌شود که به راحتی و با اطمینان از شاقول بودن آن می‌توان به اندودکاری با ملات پرداخت .

به طور کلی در دیوارچینی که مصالحی همچون آجر استفاده می‌شود احتمال وجود اختلاف ارتفاع به دلایل مختلفی وجود دارد. به عبارتی در ساخت این نوع از دیوار‌ها رعایت شرایط شاقول بودن بسیار دشوار بوده و اکثر اوقات پستی و بلندی‌هایی روی سطح دیوار وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل از کروم بندی و شمشه گیری استفاده می‌کنند.

شمشه

شمشه گیری در ساختمان 

ساخت‌وساز ساختمان شامل عملیات‌هایی می‌شود که دو دسته از آن نازک کاری و سفت کاری ساختمان است. اندودکاری نیز یکی از عملیات‌های نازک کاری به شمار می‌آید که شامل مراحل مختلفی از جمله کروم بندی و شمشه گیری می‌شود.

بسته به اینکه اندودکاری با چه ماده‌ای انجام شود،روش اجرای آن متفاوت می باشد اما ماده مورد استفاده در اندودکاری در معماری ملات نامیده می شود. عملیات شمشه گیری در فرایند اندودکاری فضاهای مختلف از جمله دیوارها انجام می‌شود.

عملیات شمشه گیری ازجمله عملیات بسیار ظریف بوده و در میزان کیفیت خروجی کار و زیبایی آن مخصوصاً در فضاهای داخلی ساختمان اهمیت ویژه ای دارد

روش و نحوه اجرای آن

نقطه شروع شمشه گیری از انتخاب بلندترین نقطه روی دیوار است. در این نقطه یک سطح صاف ایجاد کرده و یک آجر را روی آن فیکس می‌کنیم. بعد با استفاده از شاقول یک نقطه در بالا و یک نقطه در پایین آن ایجاد می‌کنند. این نقاط تراز و شاقول شده را به سایر بخش‌های دیوار هم در فواصل مشخص شده منتقل می‌کنند..

در این مرحله باید یک شمشه را انتخاب و بین دو نقطه هم سطح و در راستای یک شاقول قرار دهیم. با استفاده از ملات مورد نظر پشت شمشه را پر کنیم. به این ترتیب یک خط به پهنای چند سانتی‌متر روی دیوار مورد نظر ایجاد می‌شود. این عمل را باید در بین تمامی نقاط مورد نظر اجرا کرد که به این عملیات در کل شمشه گیری می‌گویند.

اهمیت اجرای شمشه گیری چیست؟

نتیجه نهایی شمشه گیری و هدف از اجرای آن تراز کردن سطح دیواره ها و جلوگیری از ایجاد اختلاف است. تراز بودن سطح می‌تواند در کیفیت نهایی نازک کاری‌هایی که روی سطح دیوار اجرا می‌شود تاثیر مهمی داشته باشد و آن را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

برای انجام دقیق عملیات نازک کاری نیاز به سطحی صاف با تراز استاندارد داریم که در غیر این صورت این عملیات نیز با مشکل مواجه خواهد شد و انجام بسیاری از کارها غیر ممکن خواهد بود

شمشه گیری زیر مجموعه از اندود کاری  به حساب می آید و بر روی دیوارهای ساختمان صورت می پذیرد،

این عملیات که به نوعی ایجاد کننده بستری مناسب و صاف برای اجرای هرچه با کیفیت تر سایر مراحل مربوط به نازک کاری بر روی سطح است، مستلزم اجرای بی نقص و با کیفیت بوده و هرچه در اجرای آن دقیق تر عمل کنیم، خروجی سایر مراحل نیز بهتر خواهد بود.

از طرفی هم پر کردن پستی و بلندی‌های غیر ضروری موجود روی سطح دیوار اجازه می‌دهد که ضخامت گچ روی دیوار غیر یکنواخت نباشد. به عبارتی در یک نقطه کم و در نقطه دیگری زیاد نباشد.

تفاوت در ضخامت گچ از دلایلی اصلی ترک خوردن دیوار است زیرا نقطه‌ای که ضخامت زیادی از گچ دارد دیرتر از نقطه دارای ضخامت کمتر خشک و سفت خواهد شد.

شمشه گیری

شمشه ملات چیست؟

روش استفاده ازشمشه همانند ماله است و برای یکدست کردن محل بتن ریزی استفاده می شود. با این تفاوت که دارای دقت و کیفیت بیشتری نسبت به ماله می باشد.

از جمله کاربری های این محصول می توان به شمشه بنایی، شمشه تراز و شمشه ملات اشاره نمود.

ویژگی های فنی شمشه

شمشه موتوری یا شمشه برقی در انواع متنوعی از جمله  تیغه ی ۲ متری و ۶ متری و با برند هایی همانند شمشه موتوری اینارکو اسپانیا و شمشه موتوری کوپاز عرضه می شود.

  • شمشه بنایی
  • شمشه راه سازی

 

نکات مهم در شمشه گیری که باید به آنها توجه کرد:

برای اینکه ما اجرای دقیق و موثر شمشه گیری داشته باشیم که بتواند همه فواید آن را برای ما به دنبال داشته باشد لازم است  که عملیات شمشه گیری با رعایت نکات اصولی انجام دهیم . باید توجه داشت که باید استاندارد های لازم در اجرای آن به کار بسته شود.

یکی از نکاتی که درست اجرا شدن کار بسیار مهم است استفاده از ابزارهای استاندارد و مناسب در انجام آن می باشد.

شمشه مهم‌ترین ابزار در این عملیات به شمار می‌رود. از نظر اندازه و مقاومت باید قبل از شروع به کار آن را بررسی کرد. از طرفی هم شاقول و تراز بودن خطوط شمشه گیری با یکدیگر نیز از مهم‌ترین اصول این عملیات به شمار می‌روند .

همچنین فرد اپراتور باید در به کار بردن این ابزار تجربه کافی را داشته و ماهر باشد. هیچ عدم انطباقی در سطح را نباید نادیده گرفت چراکه کوچکترین خطا در ادامه روند کار سبب مشکلات اساسی در نتیجه خواهد شد.

موارد ایمنی مورد نیاز برای عملیات شمشه گیری:

مانند سایر عملیات های ساختمانی، کار شمشه گیری نیز نیاز به رعایت  قواعد و قوانین ایمنی و موارد بهداشت مربوط به محیط کار دارد.

اساساً هر کجا که با مصالحی مانند آجر و سیمان مواجه باشیم مخصوصا آنکه اغلب کار در ارتفاع انجام می شود، رعایت قوانین ایمنی بسیار مهم خواهد بود.

در این مورد خاص نیز توجه نکاتی مانند استفاده از بندهای ایمنی برای کار در ارتفاع، استفاده از کلاه ایمنی برای محافظت در برابر سقوط مصالح و همچنین استفاده از کفش و دستکش استاندارد برای جلوگیری از آسیب های پوستی کار با سیمان ضروری است.

عملیات اندودکاری بخش مهمی از فرآیند ساخت به حساب می آید که می بایست به طور دقیق اجرا شود. در غیر این صورت با مشکلات عدیده ای در ادامه کار مواجه خواهیم بود. درست کردن سطحی صاف و همچنین تنظیم شیب ها نیاز به مهارت بالایی دارد که اساس آن شمشه گیری می باشد.

تاکید می‌کنیم که برای اجرای این موارد از ابزار مناسب و همچنین مصالح با کیفیت مخصوص سیمان با کیفیت و خلوص بالا استفاده کنید.

در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که ملات از سطح جدا شده و کار با مشکل مواجه شود.

توصیه می‌کنیم قبل از اجرای کار برای افزایش میزان چسبندگی سیمان، سطح دیواره مرطوب شود و پس از اجرای کار نیز به ملات آب دهیم تا ترک نخورد و استحکام پیدا کند.

این نکات کمک می کند تا ساخت و ساز که مجموعه ای از عملیات های به هم پیوسته می باشد به درست ترین حالت ممکن اجرا شود به طوری که زیبایی و استحکام را که دو فاکتور اساسی در ساخت هستند با هم داشته باشیم.

 

اندودکاری در دیوار‌های داخلی و خارجی از عملیات‌های نازک کاری مهم در پروژه‌های ساختمان سازی است. اندودکاری از آنجایی که بستر و سطح مناسب را برای اجرای دقیق و با کیفیت بسیاری از دیگر عملیات‌های نازک کاری مانند اجرای کاشی‌ها، گچ کاری و نقاشی آماده می‌کند داشتن نهایت دقت در آن از اهم موضوعات است.

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

همه چیز درباره لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان لوله کشی ساختمان یکی از مهم ترین بخش ها در ساخت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *