روغن قالب بتن

روغن قالب بتن

روغن قالب بتن چیست؟

روغن قالب بتن یک نوع روغن شیمیایی رها کننده قالب بتن است که بر پایه مواد نفتی با استفاده از ترکیب روغن های مخصوص و مواد شیمیایی ساخته می شود به طوری که محلول در آب بوده و خواص برتری نسبت به روغن های قالب معمولی دارد.

نحوه عملکرد روغن قالب بتن

این روغن در واکنش با مواد شیمیایی موجود در بتن یک لایه نازک دافع آب در سطح قالب تشکیل می دهد و باعث جدا سازی آسان قالب از بتن مى شود و از قالب های چوبی و فلزی محافظت می کند. برای جلوگیری از چسبندگی قالب به بتن و کنده شدن بتن باید از روغن قالب استفاده کرد.

البته این موضوع تنها وظیفه‌ی روغن قالب بتن نیست و در واقع این روغن از قالب های مورد استفاده بر روی بتن نیز حفاظت می نماید. علاوه بر سهولت جداسازی قالب ها از بتن و همچنین سهولت در تمیز کاری و جلوگیری از زنگ زدن قالب ها، روغن قالب بتن باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد. عموماً استفاده از روغن نا مرغوب یا روغن سوخته به عنوان روغن قالب باعث می شود تا سطح بتن لکه دار شود و این موضوع اصلاً مورد دلخواه ما نیست و به همین منظور به هیچ وجه از روغن سوخته استفاده نمی شود. خصوصاً برای بتن هایی که اکسپوز هستند و ظاهر آن ها برای ما اهمیت دارد .

علاوه بر آن این مواد با ورود به سطح بتن منجر به ایجاد یک سطح پودری شده که افت کیفیت سطح نهایی و کاهش دوام بتن را به دنبال خواهد داشت. معایب ذکر شده با استفاده بیش از اندازه روغن بر روی سطوح قالب ها تشدید خواهد شد. اما تنها وجود یک لایه بسیار نازک از روغن های قالب مانع از پیوند قالب با بتن می شود

مزایای روغن قالب بتن
روغن قالب بتن در واقع انواع و مدل های مختلفی دارد و بسته به جنس قالب تولید و عرضه می شود. روغن قالب بتن به انواع روغن قالب چوبی بتن، روغن قالب فلزی بتن و روغن قالب فایبرگلاس بتن تقسیم می شود.
مهم ترین مزیت روغن قالب بتن در اصل این است که روند جداسازی و تمیز کردن قالب بتن را تسهیل می کند و همچنین روند آن را تسریع می نماید. همین تسهیل و تسریع روند خود به خود باعث می شود تا هزینه های قالب بندی بتن نیز کاهش یابد. علاوه بر این که سهولت کار هزینه را کاهش می دهد، کوتاه تر شدن زمان کار نیز باعث کاهش و صرفه جویی در هزینه ها می شود. روغن قالب بتن معمولاً بر پایه آب نیست و همین موضوع باعث می شود تا زنگ زدگی یا خوردگی در قالب بتن به وجود نیاید. مهم تر از این ها این که روغن قالب بتن به هیچ وجه با بتن مخلوط نمی شود و هیچ مشکلی برای بتن به وجود نمی آورد. روغن های عادی می توانند با ترکیب با بتن، مشکلات زیادی را برای آن بیافرینند، اما در روغن قالب بتن با تمهیداتی که برای آن در نظر گرفته شده است، چنین اتفاقی رخ نمی دهد. پیش از استفاده از روغن قالب بتن، باید مطمئن شویم که آن روغن دارای ویژگی های مورد نظر ما می باشد. استفاده از روغن های غیر استاندارد و نامرغوب می تواند مشکلات زیادی را برای ما بیافریند. روغن نامرغوب می تواند با بتن ترکیب شود و مشکلاتی برای دوام و مقاومت آن به وجود بیاورد. به طور مثال دوام و مقاومت آن ها را کاهش دهد که به هیچ وجه پذیرفته نیست. هم چنین روغن نامرغوب همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، می تواند باعث بروز لکه هایی بر روی بتن شود. این موضوع نیز خصوصاً در مورد بتن هایی که اکسپوز هستند و سطح آن ها مشخص است، به هیچ وجه پذیرفته نیست. در واقع همین دلایل است که اهمیت استفاده از روغن استاندارد و مناسب را به خوبی نشان می دهد.

خواص روغن قالب بتن

 • از ویژگی های این نوع روغن ، ایجاد سطحی صاف و صیقلی در بتن می باشد.
 • استفاده از روغن قالب بتن موجب می شود تا دیگر به اعمال ضربات مکانیکی نیازی نباشد.
 • روغن قالب بتن دارای ویژگی هایی است که موجب افزایش طول عمر قالب مورد استفاده در بتن می شود.
 • این روغن، سطح قالب بتن را به خوبی پوشش می دهد.
 • فاقد آلودگی زیست محیطی

نکات ایمنی استفاده از روغن قالب بتن

بنابراین توصیه می شود برای قالب بندی بتن از روغن قالب بتن استفاده نمایید. در این زمینه باید به چند نکته توجه نمایید. در واقع این نکات نکات ایمنی هستند که در هنگام استفاده از این روغن برای قالب بتن باید مورد توجه قرار دهید. رعایت این نکات بسیار الزامی است و سهل انگاری در آن می تواند عواقب سهمگینی را به دنبال داشته باشد.

 • قابلیت اشتعال از جمله خصوصیات این روغن است. بنابراین در هنگام استفاده باید به طور ویژه به این قابلیت توجه نمایید.
 • در زمان استفاده از این روغن در قالب بندی بتن بهتر است از دستکش استفاده نمایید.
 • و در نهایت نکته دیگری که می تواند تضمین کننده ایمنی شما در زمان استفاده از روغن قالب بتن می باشد، استفاده از عینک ایمنی است.

 مشخصات روغن قالب بتن

وزن روغن قالب بتن ۸۳/۰ کیلوگرم است. رنگ روغن قالب بتن قهوه ای تیره است. شکل روغن قالب بتن به شکل مایع با ویسکوزیته پایین است.

مقدار مصرف روغن قالب بتن

۲۰ الی ۴۰ متر مربع به ازای هر لیتر روغن قالب بتن بسته به سطح قالب بتن است.

طریقه مصرف روغن قالب بتن

سطح قالب ها را می توان به وسیله پیستوله یا برس یا غلتک به وسیله روغن قالب بتن اندود کرد.

 • قالب بتن باید تمیز و عاری از بتن های خشک شده، گریس و آلاینده های دیگر باشد. بلافاصله بعد از باز کردن قالب باید سطح قالب را تمیز کرد.
 • قبل از استعمال، چند بار ظرف محتوای روغن قالب را تکان داده تا محلول یکنواخت شود.
 • با استفاده از قلم مو یا اسپری یک ﭘﻮﺷﺶ ﻧﺎزك و یکنواخت، روي ﺳـﻄﺢ ﺑـﻪ وﺟـﻮد آورده و و روغن اضافی، از سطح قالب ﭘﺎك شود.
 • از ﭘﺎﺷیدن اﺿﺎﻓﻲ روغن اجتناب شود.
 • در قالب های چوبی، ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﭘﺲ از اﺟﺮاي ﻻﻳـﻪ اول ﺗﻤـﺎﻣﻲ روﻏـﻦ ﺟـﺬب ﭼـﻮب و ﻳـﺎ تخته ﮔﺮدﻳﺪ، ﻻزم اﺳﺖ ﭘﺎﺷﻴﺪن روﻏﻦ ﻗﺎﻟﺐ ﺗﻜﺮار شود. استفاده مکرر از این ماده بر روی قالب های چوبی، نتایج بهتری را به دنبال دارد.
 • به طور میانگین بسته به چگونگی سطح قالب مورد استفاده، ﺑﻪ ازاي ﻫﺮ ﻟﻴﺘﺮ از روغن قالب ۲۵ ﺗـﺎ ۳۵ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑـﻊ قالب بتنی پوشش داده می شود.

 

 

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

سنگ تزئینی ساختمانی

سنگ تزئینی ساختمانی سنگ تزئینی را میتوان با مروری خلاصه به سوابق و تاریخچه ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.