چسب بتن

چسب بتن چیست؟

چسب بتن

یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. چسب بتن نوعی پلیمر امولوسیونی است که در برابر مقاومت خمشی و کششی و دوام بتن ، گچ و آهک را افزایش می‌دهد. ولی مهم‌ترین خاصیت چسب بتن‌ افزایش چسبندگی بتن است چسب بتن‌ از افزودنی‌های بتن است که امروزه در ساختمان سازی کاربرد فراوانی یافته است اغلب این چسب‌های بتن بدون نیاز به افزودن آب، کاملاً هموژن بوده .

از جمله مصارف چسب بتن می توان به ترمیم بتن،آب بندی، ترمیم بافت های قدیمی بتن، افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک بتن، افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی و … اشاره کرد.

انواع چسب بتن

چسب های بتن به دو دسته اپوکسی و لاتکس (پلیمری) قابل تقسیم هستند.همه ی چسب ها یا شامل پلیمر هستد یا هنگام واکنش شیمیایی حاصل می شوند.پلیمر ها موجب چسبندگی چسب ها می شوند.
چسب لاتکس امولوسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. ظاهر این چسب مایعی شیری رنگ است.ترکیب چسب لاتکس با سیمان پرتلند و ماسه ترکیبی مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی و ساییدگی ایجاد می کند که برای چسباندن کاشی، سرامیک، سنگ های تزئینی و … به سطوح کاربرد دارد.
چسب اپوکسی از پلیمریزاسیون دو جزء اولیه رزین و سخت کننده ایجاد می شود.هنگام ترکیب رزین با کاتالیست پخت آغاز می شود. در فرآیند پخت زنجیره های مولکولی واکنش داده و حرارت ایجاد می شود. بیشترین مصرف چسب بتن در تعمیرات بتن های فرسوده است.در ترمیم بتن هایی .برای افزایش چسبندگی بتن به بافت قدیمی از چسب های بتن استفاده می شود. چسب بتن به دلیل خاصیت ضد آب در نماسازی روی بتن قدیمی و آب بندی استفاده می شود.

۱لاتکس یا پلیمری :

چسب بتن پلیمری یا لاتکس یکی از مواد افزودنی بتن است که امروزه در صنعت ساختمان برای آب بند نمودن بتن و افزایش چسبندگی بتن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از چسب بتن برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی استفاده می شود

ترکیبات چسب بتن لاتکس، یک نوع لاستیک محلول در آب به همراه افزودنی های آب گریز، ضد قارچ و ضد کف.چسب بتن لاتکس به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده است که همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پر مقاومتی را برای نصب سرامیک روی دیوار و کف، سنگ مرمر، موزاییک، کاشی معدنی، آجر لعاب دار و سنگ های طبیعی مهیا می سازند. چسب بتن لاتکس همچنین به عنوان لایه پیوندزا در ترمیم سازه ها به کار می رود.

 چسب بتن لاتکس

این چسب مایع غلیظ امولوسیونی بر پایه پلیمرهای اصلاح شده است که جهت تهیه ملات آب بند و ساخت ملات‌های چسبنده بر روی بتن و ملات‌های قدیمی، جهت ترمیم سطوح بتنی و سیمانی کاربرد دارد. ‌

کاربرد چسب بتن لاتکس

در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت در برابر آب‌، مواد شیمیایی و سایش است به کار می‌رود‌. به عنوان مثال در استخرها‌، کارخانه‌های لبنیات‌، صنایع غذایی‌، کشتارگاه و غیره‌. همچنین ممکن است برای بهبود خصوصیات ملات‌های سیمانی برای نصب کاشی یا اضافه شدن به دوغاب و چسب‌های پایه سیمانی به کار رود‌. به عنوان یک افزودنی به همراه چسب‌های پودری باعث ایجاد انعطاف می‌شود‌.

 موارد کاربرد چسب بتن لاتکس

۱٫ ‌تهیه ملات و بتن آب بند جهت اجرای آبنما، استخر
۲٫آب بندی و تقویت ملات‌های بندکشی
۳٫تهیه ملات جهت نصب سرامیک و سنگ
۴٫‌نماسازی و جهت صافکاری سطوح بتن اکسپوز
۵٫‌جهت تقویت چسب کاشی‌های پودری

 مزایای چسب بتن لاتکس

۱-افزایش چسبندگی

۲-بهبود انعطاف پذیری

۳-مقاومت شیمیایی

۴-پایداری در برابر ضربه و تغییرات دما

۵-خاصیت آب بندی بسیار بالای چسب بتن لاتکس

۶-با صرفه بودن چسب لاتکس

۷-چسب لاتکس غیرسمی است.

۲اپوکسی:

چسب های بتن اپوکسی سه کاربرد عمده دارند. از جمله کاربرد های چسب اپوکسی بتن می توان به استفاده از چسب بتن اپوکسی در ترمیم سازه های بتنی ، که می تواند برای پیوند دادن بتـن جدید به بتـن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد استفاده از چسب بتن اپوکسی در آب بندی سازه های بتنی و استفاده از چسب اپوکسی بتن در اتصال بتن قدیم به جدید می توان استفاده کرد. چسب های بتن اپوکسی بتن به دو نوع چسب اپوکسی بتن آب دوست و معمولی اشاره کرد.

از مزایای چسب اپوکسی بتن می توان به چسبندگی بالا ، مقاومت بالا و مقاومت شیمیایی بالا اشاره کرد.

این چسب قابلیت اجرا بر روی مقاطع زیرکار خشک را دارد و موجب حفظ خواص کیفی بتن می شود.

چسب بتن اپوکسی

چسب بتن اپوکسی محصول دو جزئی بسیار قدرتمند بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد که علاوه بر افزایش دوام بتن، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتن جدید به بتن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد . همچنین بنا بر سازه اجرایی می توان از چسب بتن اپوکسی به عنوان آب بند کننده قدرتمند داخلی بتن نیز استفاده نمود. بهترین روش استفاده این است که ابتدا این ۲ جز را با هم ترکیب و چند دقیقه میکس نمود و با برس بر روی سطح استفاده کرد و سپس بعد از ۱۰ دقیقه ترمیم را انجام داد
چسب بسیار قدرتمندی بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده است که علاوه بر دوام زیاد، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می‌تواند برای پیوند دادن بتن جدید و قدیم مورد استفاده قرار بگیرد.

 خواص و اثرات چسب بتن اپوکسی

۱٫چسبندگی فوق العاده زیاد به سطوح زیر کار
۲٫مقاومت‌های فوق العاده زیاد کششی و مکانیکی
۳٫قابلیت اجرا بر روی مقاطع زیر کار خشک
۴٫حفظ خواص کیفی برابر با طول عمر بتن
۵٫ بدون حلال

 موارد کاربرد چسب بتن اپوکسی

۱٫عملیات مرمت و ترمیم سازه‌های بتنی
۲٫اتصال بتن به مقاطع فلزی
۳٫قابلیت تزریق در انواع ترک
۴٫امکان کاربرد در سازه‌های با کاربری غرقابی
۵٫چسباندن بتن جدید به مقاطع بتنی قدیمی
۶٫چسباندن ورق های FRP روی بتن

دامنه کاربرد خمیر اپوکسی

۱٫اتصال انواع ملات‌ها یا پلاستر‌های ساختمانی به سطوح زیر كار
۲٫ترمیم و تعمیر كلیه سطوح زیر كار
۳٫اتصال بتن یا ملات جدید به بتن قدیم
۴٫آب بندی و نفوذ ناپذیر نمودن سطوح ساختمانی
۵٫اتصال كفپوش‌های بر پایه سیمان بر روی سطوح زیر كار

 خواص و اثرات خمیر اپوکسی

 • افزایش فوق العادهچسبندگی ملات یا بتن (تا ۴ برابر ملات معمولی)
  • افزایش نفوذ ناپذیری بتن در برابر عوامل محیطی
  • كاهش اثرات جمع شدگی و انقباض
  • افزایش خاصیت الاستیسیته
  • افزایش دوام در مقابل عوامل گوناگون فیزیكی و شیمیایی
  • افزایش مقاومت سایشی، كششی و خمشی ( تا ۲ برابر ملات معمولی)
  • استفاده از چسب بتن برای لکه گیری و مرمت سطوح سیمانی

نحوه اجرا چسب اپوکسی :

سطوح را به طور کامل تمیز نمائید . تمام تکه های جدا شده ، شیرآبه سیمان ، گرد و خاک ، ماده عمل آوری ،سخت کننده های کف ، روغن ، گریس ، چربی ، قیر و یا رنگ بایستی زبر شوند . سطوح صیقلی بایستی زبر شوند . اگر روغن ، گریس ، چربی ، قیر و مانند آن ها وجود دارد بایستی قبل از انجام دیگر کارهای آماده سازی پاک شوند .تمام شیرابه ها یا بتن های تردد و شکننده بایستی با زخمه زنی یا شن پاشی برداشته یا خراشیده شوند تا سطحی سفت بدست آید . بتن جدید بایستی خشک شود تا انقباض و تغییر حالت آن به حداقل برسد . چنانچه سطح بتن با روغن قالب اشیاع شده باشد لازم است تمامی عمق اشباع با ماسه پاشی ، تراشیدن و در صورت لزوم تخریب تمامی بتن آلوده برداشته شود . تمام مواد عمل آوری باید پاک شده و یا تراشیده شوند و عملیات بر روی سطحی تمییز و عاری از گرد و خاک انجام پذیرد.

 

کاربرد چسب بتن

مهمترین کاربرد چسب بتن برای افزایش میزان چسبندگی بتن تازه برای چسبیدن به بتن قدیمی در پروژه های تعمیراتی است که میزان چسبندگی بتن را با سطح قدیمی بسیار افزایش می دهد. همچنین این خاصیت هنگام نماسازی بر روی بتن قدیمی کاربرد دارد. چسب بتن از تراوش آب جلوگیری کرده و مانع تفکیک دانه های ریز و درشت می شود و برای آب بندی بتن بکار می رود. اگر سازه های بتنی دچار آسیب دیدگی سطحی و عمقی شده باشند با چسب بتن می توان آنها را ترمیم نمود و به عنوان ترمیم کننده بتن استفاده کرد. از دیگر موارد کاربرد چسب بتن جهت آب بندی بتن مخازن، استخر های بتنی، ترمیم آسیب دیدگی بتن یا اغلب سازه های بتنی مانند کانال های آب، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاه ها، سد ها، پایه پل ها و ستون ها.

مزایای چسب بتن :

۱-این ملات مقدار خیلی کمتری از ملات ماسه و سیمان، آب مصرف میکند

۲-چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است که خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید درحال اجرا است.

۳-این چسب بتن کاهش نفودناپذیری بتن و ملات است که موجب آب بند بودن آن نیز می شود

۴-باعث جلوگیری از ترک خوردن و باد کردن بتن می شود

۵-باعث افزایش مقاومت فشاری و بالارفتن عمر مفید سازه افزایش می یابد.

۶-هزینه های اجرا نیز میشود و سرعت اجرا را افزایش میدهد.

 روش استفاده از چسب بتن

به منظور نحوه استفاده از چسب بتن باید ابتدا محل مورد استفاده باید از چربی، ذرات و گرد و غبار پاک شود. چسب بتن را با آب حل کرده و پس از رقیق شدن به سیمان و شن و ماسه مخلوط می شود که حاصل ملاتی خمیری شکل و روان است.درصد مناسب اختلاط ۵ تا ۲۰ درصد وزن سیمان مورد استفاده می باشد

قبل از مصرف ملات روی بتن یک لایه چسب مالیده شود. چسب بتن را با آب مخلوط و رقیق شده آن به قسمت های خشک بتن اضافه می شود. هرچه ضخامت کمتر و یا فشار وارده بر آن بیشتر باشد مصرف چسب بتن بالا می رود و لازم است قبل از کار یک لایه از محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود در ضخامت های بالا استفاده از چسب بتن بصورت لایه لایه مناسب تر می باشد.

 ویژگی های چسب بتن

از ویژگی های بارز چسب بتن افزایش چسبندگی بسیار زیاد در بتن است که این خاصیت چسب بتن باعث بالا بردن چسبندگی بتن جدید یا مصالح جدید بر روی بتن یا مصالح قدیمی است (رابط اتصال بتن قدیم به جدید).

 خواص چسب بتن

۱٫٫پر اهمیت ترین خاصیت چسب بتن، افزایش چسبندگی ملات متشکل از چسب است (حدود ۴ برابر)
۲٫ کاهش نفوذپذیری در بتن (آب بندی)
۳٫ افزایش مقاومت مکانیکی  و طول عمر بتن
۴٫ افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی
۵٫ کاهش ترک و افزایش حجم بتن
۶٫ افزایش ۵۰ درصدی مقاومت خمشی بتن
۷٫ افزایش نفوذ پذیری و مقاومت بتن در برابر یخ زدگی

خواص فیزیکی جهت تهیه چسب بتن :

۱-حالت فیزیکى چسب بتن به صورت مایع می باشد

۲-واحد اندازه گیری وزن چسب بتن گرم بر سانتی متر مکعب می باشد و چسب بتن کلر ندارد.

چسب بتن آب بندی

چسب بتن آب بندی مایع غلیظ پلیمری با حالت امولسیونی است‌. این چسب‌ها محلول‌های کلوئیدی از پلیمرهای مختلف در آب هستند که مقاومت کششی و خمشی و همچنین دوام بتن را افزایش می‌دهند‌. بیشترین استفاده از این مواد مربوط به کارهای تعمیراتی است، زیرا چسب بتن با ملات‌، مخلوط همگن و یکنواختی تشکیل می‌دهد که مانع از تراوش آب و تفکیک دانه‌های ریز و درشت می‌شود و میزان چسبندگی بتن تازه را با ملات قدیمی زیر آن افزایش می‌دهد. این محصول پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب را دارد و پس از خشک شدن به هیچ عنوان در آب حل نخواهد شد.

کاربرد چسب بتن آب بندی

عمده مصرف چسب بتن در استخر، سر ستون، فونداسیون، ضدآب کردن چسب‌های کاشی خمیری و پودری و چسب‌های سنگ آنتیک جهت استفاده در سرویس‌های بهداشتی‌، ملات‌های سیمانی‌، نمای ساختمان، آب‌ نما،‌ نماهای بارانگیر، ‌‌چاله آسانسور‌، انواع سقف (سیمانی‌‌، سنگی،‌ آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و … )‌،‌ محوطه سازی ، ‌‌ساخت و آب بندی انواع بلوک ،‌ جداول‌، موزاییک و تمامی سازه‌هایی که در مجاورت مستقیم با آب، رطوبت‌،‌ عوامل جوی و UV خورشیدی هستند استفاده می‌شوند و بهترین جایگزین برای مواد نفتی،‌ قیر و گونی،‌‌ ایزوگام و پوشش‌های قدیمی است.

چسب بتن مخصوص آب بندی و تقویت ملات

چسب بتن مخصوص آب بندی بصورت مایع بوده و ظاهری شیری رنگ دارند که پس از مصرف ( خالص یا ترکیب در ملات‌) کاملاً بی رنگ هستند. این محصولات در مقابل رطوبت، سرما و گرما، ‌حریق‌، نور‌، آتش و ضربه کاملاً مقاوم بوده و عمر آنها همانند عمر سیمان در ملات است. البته در محصولات جدید کلینیک بتن ایران استفاده از این نوع متریال ها(لاتکس)به عنوان مواد اولیه استفاده می شود که این مواد به صورت پودر خشت در ترمیم کننده های ویژه لاتکسی پودری در آن استفاده و قابل مصرف خواهند بود.استفاده این محصولات در سازه‌ها ضمن صرفه اقتصادی، باعث ایجاد مقاومت و استحکام بیشتر سازه،‌ بالا رفتن سرعت عملیات‌، سبک سازی نمودن سازه‌ها و آنتی باکتریال شدن (ضد خزه، جلبک و باکتری‌) سازه خواهد شد.

 چسب کاشت میلگرد 

چسب کاشت آرماتور و کاشت بولت به صورت دو جزیی می باشد که جزء A بر پایه اپوکسی اکریلات و جزء B  به عنوان هاردنر بتن بر پایه پلی آمین است. از این محصول به منظور کاشت آرماتور و بولت و لایه رابط و پراستحکام برای پیوند دادن بافت قدیمی بتن با بافت جدید بتن استفاده می‌شود

کاربرد چسب کاشت میلگرد

 • کاشت آرماتور و بولت بر روی سطوح عمودی و افقی بتن
  • پر کردن شکاف‌های موجود در دیوار، سقف و کف
  •  نصب صفحات فلزی بر روی سطوح عمودی (دیوار و سقف)

 مزایای چسب کاشت میلگرد

 • چسبندگی عالی به انواع سطوحی بتنی، فلزی، سنگ و…
  • اجرای سریع و آسان
  •  بدون نیاز به حلال
  •  بدون شیره
  •  عدم تاثیرپذیری از عوامل جوی و محیطی
  •  قابل اجرا در محیط های مرطوب
  مهار میلگرد یا بولت در بتن سخت و در اصطلاح کاشت میلگرد یا بولت از جمله موارد پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است و گستره وسیعی از اتصالات سازه‌ای و غیرسازه‌ای و همچنین تقویت و مقاوم سازی سازه های بتنی را در بر می‌گیرد.
  • در کاشت میلگرد با چسب هیلتی، مته مورد استفاده از نوع مته  کرگیری بتن است و بتن و آرماتور موجود در بتن را برش می‌زند. كاشت میلگرد در بتن توسط چسب مخصوص (كاشت شیمیایی) انجام می‌شود.
  • از چسب کاشت میلگرد و بولت هیلتی می‌توان برای کاشت میلگرد در سطوح عمودی و افقی استفاده نمود. چسب هیلتی را می‌توان با استفاده از گان‌های مخصوص اعمال و اجرا نمود. چسب‌های کاشت میلگرد هیلتی در بسیاری از پروژه‌های معتبر کاشت میلگرد استفاده شده است.
  • چسب‌های کاشت آرماتور و بولت هیلتی با وجود هزینه بالا امروزه در میان متخصصین و کارشناسان طرفداران زیادی دارد که به علت اطمینان از کیفیت محصول مورد نظر است.
  • از چسب کاشت آرماتور و بولت هیلتی می‌توان برای کاشت آرماتور در سطوح عمودی و افقی و کاشت بولت استفاده نمود.
  • چسب کاشت آرماتور و بولت هیلتی را می‌توان با استفاده از گان‌های مخصوص اعمال و اجرا نمود.
  • چسب‌های کاشت آرماتور و بولت هیلتی در بسیاری از پروژه‌های معتبر کاشت آرماتور یا بلت استفاده شده است.
  • برخی از موارد مصرف چسب کاشت آرماتور یا بولت هیلتی استفاده برای برای نصب ماشین آلات‌، گارد ریل ها‌، بیس پلیت ها‌، بولت ها و … است.

 ویژگی‌های خمیر اپوکسی کاشت بولت و میلگرد

قدرت چسبندگی بسیار زیاد به بتن و آرماتور، استحکام بسیار عالی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی، امکان کاشت آرماتور در بتن‌های سبک، محافظت از آرماتور و انکربولت در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی، بدون شیره و فاقد انقباض، بدون نیاز به حلال، سهولت و سرعت اجرا. 

شرایط نگهداری :

این محصول را در محیط سربسته و به دور از تابش مستقیم خورشید و دمای زیاد نگهداری  شود . در مناطق گرمسیری می بایستی این محصول در جای تهویه دار نگهداری گردد. عدم توجه به روش انبارداری مناسب باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن می شود.

 

 

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری و انواع آن

الکترود جوشکاری الکترود جوشکاری مفتول فلزی است که دور تا دور آن توسط پوشش فلاکس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.